Keress egy receptre, vagy összetevőre

EPERDZSEM, EPERLEKVÁR ÉS EPERSZÖRP HAGYOMÁNYOSAN TÉLÉRE


A nyári befőzési szezon első gyümölcse, ajándéka a földieper (szamóca). A legelső befőzésem idén a bodzaszörp volt és a sóska.
Eperdzsem és eperlekvár- nagyon szeretem mindkettőt- vajas kenyérre kenve, palacsintába töltve, aludttejbe keverve, tejes koktélban, teában, fagylaltban vagy mellé, süteményekben, no meg csak úgy :)
Szerintem ez a legjobb, legtökéletesebb recept!!! Évtizedekben számolható, mióta főzöm be ezen az egyszerű és nagyszerű módon az epret. Ez a módszer azért tökéletes számomra, mert- egy napot foglalkozom az eperrel, másnap a befőttes üvegekkel, harmadnapon a befőzéssel, negyedik napon elrakom az éléskamrába. Tökéletes, sűrű állagú az ily módon télére elrakott lekvár és dzsem, nincs szükség dzsemfixre sem (állítólag mindenféle adalék és pálmaolaj van benne). Felbontva sem olyan az állaga valamiért, mint a hagyományosan befőzöttnek. A gyümölcs leszűrt levéből pedig finom eperszörpöt készítek.
Ugyanígy főzöm be a meggyet, sárgabarackot.


Az epret a délelőtti órákban szedjük (akinek terem a kertben), mert a harmattól nedves vagy felmelegedett termés gyorsan romlik és nehezen tárolható!

Az alaposan, több vízben átmosott, öblített eperről levágom a zöld levélkéket, átnézem, hibás rész ne kerüljön közé. Egészben, vagy ha nagyobbak, akkor félbevágva (nem fontos) egy nagy, széles tálba teszem a szemeket. Kis mennyiségnél a fazék is megfelel. Hozzáadok egy vagy két kis csomag citromsavat, a tetejére szórok kristálycukrot, hogy ellepje az epret. Letakarom gézzel és így hagyom 2-3 napig, amíg a cukor feloldódik és a gyümölcs levet enged. Egy tiszta fakanállal átkeverem, amikor éppen eszembe jut. A citromsav vagy –lé ahhoz szükséges, hogy a savas pH értékben a pektin jobban ki tudja fejteni a hatását és a gyümölcs a színét is jobban megőrzi általa.
A második napon kimosom az üvegeket, hagyom lecsöpögni belőlük a vizet, a fedőket egy edényben vízzel felöntve felforralom, pár percig így fertőtlenítem, csírátlanítom. Hagyom másnapig száradni.

EPERSZÖRP. A bő levet eresztett epret leszűröm, de úgy, hogy azért maradjon kevés rajta. A léből szörpöt főzök, kevés vizet öntök hozzá, majd ha már fő, akkor adom hozzá a cukrot. Mivel szörpöt készítünk, ezért lehetőleg elég édes legyen. Pikánsabb lesz az íze és tartósít is, ha teszek hozzá még egy kis tasak citromsavat. A szörpnek valót addig főzöm közepes lángon, amíg elfövi a habját, ekkor egy csipet szalicilt keverek bele. Tölcséren át, tepsire állított (elvezeti a magas fokú hőt), üvegekbe töltöm, és kupakkal lezárva dunsztba teszem másnapig. Azért kell bele a szalicil, mert vizet is öntöttünk hozzá, felbontás után hetekig eláll(na, ha nem fogyna rohamléptekben), és így nem szükséges hűtőben sem tárolni.


EPERDZSEM. A dzsemhez egy vastag falú vaslábasban előbb nagy lángon felfőzöm, majd takaréklángon egy órát hagyom a sűrű epret éppen csak rotyogni. Megkóstolom, ha szükségét érzem, még pótlom a cukrot a végén. Én nem szeretem, ha túl édes, ezért azt tanácsolom, mindenki ízlése szerint édesítse. Ha kevesebb ideig szeretnénk főzni az epret, akkor több cukrot igényel. Úgy is szeretem, hogy a fele részt egészben hagyom, egy részét meg összenyomom krumplinyomóval, vagy akár kézzel is.
Vastagnyakú tölcsért használok az eperdzsem üvegbe juttatására, rögtön rátekerem a fémfedőt és a dunsztban hagyom az üvegeket másnapig.



EPER LEKVÁR. Két módja van, vagy főzés előtt összetöröm krumplinyomóval, vagy a végén botmixerrel- az utóbbi jobban tetszik, mert kevésbé macerás- leemelem a forró edényt a tűzről, megmerítem a teljes gyümölcsfelületen több körben és visszateszem még egyszer felrottyanni. Egy hűtőből kivett kistányérra szoktam cseppenteni belőle, és ha megdermedt a lekvár, akkor már nem kell tovább főzni. Ezt inkább régebben ellenőriztem így, manapság látom az állagán kavarás közben, jó-e már. Miután üvegekbe kerültek, a többihez sorakoztatom a dunsztba.


Rögtön érik, sorjázik a befőzési listán a cseresznye és a meggy. A meggyet ugyanezzel a módszerrel rakom el télére, mint az epret. Annyi különbséggel, hogy lecukrozva, citromsavval, csipet szalicillal egy hétig is eláll, nem lesz semmi baja. Akkor rakjuk el, amikor időnk engedi. A gyümölcs húsából isteni finom dzsemet főzök, a levéből pedig szörpöt.

Mindenkinek jó befőzést!!!! mert mindjárt vége is van az eperszezonnak!


ADALÉKOK eperrel, illetve szamócával kapcsolatban:

Kiemelkedően magas a C- és E-vitamin tartalma- napi 5-6 szem már fedezi egy felnőtt teljes napi C-vitamin igényét. Említésre méltó A-, B1- és B2-vitamin tartalma is.
Serkenti a vérkeringést, tisztítja a vért, elősegíti a vese és a bél helyes működését, fokozza a méregtelenítő folyamatokat.
Antibakteriális és gyulladásgátló hatású. Antioxidáns vegyületei (flavonoidok) révén erősíti az immunrendszert, támogatja a szervezetet az agyér-elmeszesedés és a rák kialakulása ellenében.
Magas a kalcium-, kálium- és vastartalma. Tehát vérszegénység ellen is javasolt. Szalicilsav tartalma alkalmassá teszi vese- és ízületi bántalmak kivédésére.
Mivel a primőr gyümölcsök közül az epret terhelik meg a leginkább vegyszerekkel, próbáljunk megbízható helyről vásárolni. Az apró magvak az arra érzékenyeknél allergiát válthatnak ki: ez megelőzhető a gyümölcshús szitán való átnyomásával. Nem kell lemondani erről az élvezetes. finom gyümölcsről!

Bálint György kertészmérnök ajánlja, hogy „A szamóca gyümölcsét lehetőleg kora délelőtt szüreteljük, amikor a harmat már felszáradt, és a gyümölcsök nem nedvesek. Lapos tálcába, műanyag edénybe rakjuk a mintegy egy centiméteres kocsánnyal lecsípett gyümölcsöket, és a megtöltött edényeket haladéktalanul tegyük hűvös helyre, lehetőleg hűtőszekrénybe. Csak érett gyümölcsöt érdemes leszedni, mert a szamócának nincs utóérése.”


"A köznyelvtől eltérően a szakmai elnevezése szamóca. Az eper és szamóca kifejezések egysége vagy különbsége, nemzetközi, nyelvtani, és nyelvtörténelmi értelmezésben nem tisztázott." (Wikipédia)

Csokonai Vitéz Mihály írta:
 "...Kedves szamóca! téged
Én - én az istennek,
S az istenasszonyoknak
Tennélek asztalára.
Sőt, csak beszélni tudnál.
És csókot adni mindjárt
Hasonlatos lehetnél
A Lilla ajjakához."

Receptek eperrel a blogomon:









Facebookon is követhetőek  a receptjeim!

vicuska13.blogspot.hu

6 megjegyzés:

Gabriella írta...

Csodás színe van a lekvárodnak Vicuska! Imádom az eperlekvárt, minden évben főzök én is - bár az idén kevesebb az eper a kertünkben. Szerintem át kellene ültetni és ritkítani picit, mert túl sűrű...

Éva írta...

Jó volt nézni ezeket a szépségeket, imádom az epret! Nálam sajnos csak zöldségesből vásárlás jöhet számításba így még kivártam hogy kicsit olcsóbb legyen. A héten szándékozok pár üveggel eltenni, lehet hogy kipróbálom a módszeredet!

Vicuska írta...

Köszönöm, Gabriella :) Az eper 3-4 évig hoz szép termést, aztán le kell cserélni a töveket, hiszen hozza az új hajtásait folyamatosan. Nekem azokon az új, fiatal töveken lett kevés, amelyeket ősszel ültettem ki illetve át. Meg jó néhány kifagyott. De így is elég szerencsére :)

Vicuska írta...

Évuska, nem fáradtságos módszer, és az eredményben sem fogsz csalódni.

Katalin írta...

Csupa szép és finom dolog, amiket készítesz! Gyönyörű a színük, mind étvágygerjesztő :-) Nagyon ügyes voltál, hogy ennyit befőztél már. Én idén kihagyom, mert van még tavalyról dzsem, és nem vagyunk egy nagy lekvárevők :-) Néha azonban jól jön :-)

Vicuska írta...

Köszönöm, Katalin, nekem a tavalyi elfogyott, egyszer érkeztem befőzni a kertből, aztán hirtelen, pár nap esőzés után, le is ment a szezonja. Már kóstolgatjuk a frissen befőzöttet- annyi mindenhez jó és olyan finom :)

Legnépszerűbb receptjeim:

Közreműködők